Лiтературний Харків
Як вiдомо, Харкiв бере свiй початок з Унiверситетської гiрки, але лiтературний Харкiв починається ще в XI столiттi, майже за пiвстолiття до заснування мiста при злиттi рiчок Харкiв, Лопань i Уди. Саме тут, у 1185 роцi, проходили вiйська Новгород-Сiверського князя Iгоря пiд час його походу проти половцiв. У нашому краї народилася лiрична пiсня "Їхав козак за Дунай", автором якої був козак Харкiвського полку Семен Климовський. А бiля селища Бабаї є криниця, їй бiльше 200 рокiв i викопав її Г. С. Сковорода, викладач Харкiвського Колегiуму. Жив у Харковi i Г. Квiтка-Основ'яненко - органiзатор одного з перших на Українi театрiв, засновник iнституту шляхетних дiвчат. У 1805 роцi вiдкрито перший на Українi унiверситет, у цьому за-слуга В.Каразiна.В унiверситетi працювали:О.Потебня,М.Сумцов, І.Срозновський, М.Костомаров,Д. Багалiй,М.Лисенко, В.Данилевський, П. Гулак-Артемовський,М. Старицький та багато iнших видатних людей України. Мабуть, найбурхливiше вирувало лiтературне життя в Харковi у 20-30-тi роки. Центральною фiгурою був Микола Хвильовий. Але до 1937-38 рокiв iз найталановитiших майже нiкого не лишилося. Iмена розстрiляних та замучених можна прочитати в Лiтературному музеї та у поемi В.Сосюри "Розстрiляне безсмертя". Не перерахувати усiх: це Курбас, Микола Кулiш, Косинка, Йогансен, Драй-Хмара, Зеров, Пiдмогильний, Досвiтнiй, Яловий та багато iнших. Ледве врятувалися В. Сосюра, О. Довженко, О. Вишня, П. Тичина. Вони всi пiзнiше напишуть про Харкiв. Сьогоднi деякi вулицi носять iмена українських письменникiв: є у нас вулицi Шевченка, Л.Українки, Квiтки-Основ'яненка, Бориса Чичибабіна.Лiтературне життя нiколи у Харковi не затихало. Нашими вулицями ходили кращi люди України.Не обмiлiла Сковородинiвська криниця, її криштальнi джерела живлять новi творчi сили, якi примножають славу лiтературного Харкова.
Книжкові виставки у бібліотеці
10.08.2021. "Співці Слобідського краю".
Микола Хвильовий - український поет,публіцист жив, працював і похований в Харкові.Його твори залишалися забороненими аж до останніх років тоталітарного режиму в Україні.13 грудня йому виповнилося 125 років від дня народження.
Видатний український письменник В.М.Сосюра навчався в Харківському університеті
Б.Д.Грінченко народився в Харківській області. Завдяки самоосвіті склав іспити на звання народного вчителя при Харківському університеті
Визнаний за життя класик української літератури Олесь Гончар вважав Харків рідним містом. Тут він навчався,звідси пішов на фронт,тут він сидів у тюрмі
Євген Гребінка писав свої байки в Харкові
Григорій Квітка-Основяненко- "Батько української прози"
Поет-громадянини Павло Грабовський
Імена Максима Рильського, Павла Тичини, Остапа Вишні,Олександра Довженка, Валер`яна Підмогильного тісно пов`язані з містом Харковом
Поет-шестидесятник Борис Чичибабін
Стихи живут, как небо и листва. Что мастера? - Они довольны малым. А мне, как ветру мало мастерства...
Ім'ям Чичибабіна названо колишню вулицю VIII З'їзду Рад у центральній частині Харкова, в районі Держпрому, на якій поет жив у 1950-х роках.
На цій вулиці, названій на його честь, встановлено пам'ятну дошку зі скульптурним зображенням поета.
Меморіальна дошка також міститься на будинку, в якому жив і помер поет.
У Харкові щорічно проводиться поетичний фестиваль Чичибабінські читання.
Великий філософ - Г.С.Сковорода.
«Світ ловив мене, та не впіймав».
Ідейна спадщина Григорія Сковороди належить до визначних надбань вітчизняної прогресивної культури XVIII ст. Ім’я Сковороди посідає поважне місце в ряду тих видатних діячів минулого, які збагатили філософську думку та художню літературу нашої країни. Він виступив як виразник ідей гуманізму та селянського просвітительства, різко засуджуючи хижацькі інтереси панівних класів феодально-кріпосницького ладу: їх злочинність і аморальність, жорстокість і зажерливість, паразитизм і пихатість. Водночас його вчення є виразом протесту проти ранніх буржуазних відносин, споживацьких приватних інтересів та влади матеріальних речей над людиною.
ПРОЧИТАЙТЕ РАЗОМ ІЗ УЧНЯМИ
Христина Данилівна Алчевська
(1841-1920)
Христина Данилівна Алчевська - український педагог, прогресивна діячка народної освіти, організатор і керівник недільних шкіл, методист початкової школи, засновник й учитель Харківської жіночої недільної школи, яка стала організаційно-методичним центром недільних шкіл Росії, член Харківського товариства поширення серед народу грамотності, попечителька однокласної земської школи в с. Олексіївка (тепер Луганська обл.), збудованої на власні кошти, автор методичного посібника для навчання дорослих "Книга дорослих", праці "Передумане й пережите", в яку ввійшли щоденники, листи, спомини; упорядник покажчика книжок для народного й дитячого читання "Що читати народу?"
Ніна Супруненко
Ніна Супруненко (дівоче прізвище Микитенко) народилася в с. Новоселиця Семенівського району Полтавської області. Закінчила школу, Лохвицьке медичне училище, режисерське відділення Харківського Державного інституту культури.
Працювала операційною сестрою в Полтаві, завідуючою відділом Палацу студентів Харківського Національного технічного університету «ХПІ». Поезії друкувалися в Україні, Австралії, Великобританії, Вірменії, Росії.
Автопортрет
Борис Чичибабін
(1923—1994)
Борис Олексійович Чичибабін— поет, якого зазвичай відносять до так званих "шестидесятників".
Борис Чичибабіннародився у Чугуєві. В червні 1946 року, студентом Харківського університету, був заарештований «за антирадянську агитацію», після чого провів п"ять років у тюрмах (Лефортово, Бутирки) та Вятлазі. По поверненнюБорис Чичибабінпрацював бухгалтером в домоуправлінні, а пізніше економістом в одному з трамвайних депо Харкова. Вірші Чичибабіна розходились в списках, багато поетів-сучасників приїздили у місто заради того, щоб зустрітися з ним.
Офіційне визнання прийшло до поета тільки наприкінці життя, в роки перебудови.Лауреат Державної премії СРСР (1990)
В нашій бібліотеці є такі книги Бориса Чичибабіна:
1. Колокол: Стихи. — М.: «Советский писатель», 1991
2. Мои шестидесятые. — К.: Дніпро, 1990.
Григорій Сковорода
(1722 — 1794)
Григорій Сковорода -видатний український поет, педагог, просвітитель, філософ. Він залишив нам у спадок поетичні твори, філософські трактати, листи, афоризми.
Життя і творчість Г.С.Сковороди
Микола Побелян
ЗАВТРА БУДЕ СОНЯЧНО...Микола Побелян народився 22 червня 1948 року в селі Покошичі на Чернігівщині в родині колгоспників. Навчався в Ніжині та Криму. Був пастухом, кочегаром, «цілинником»... Перша літературна публікація датована 1962 роком.
Прийнятий до НСПУ в 2001 році за збірки поезій «Дай мені долоньку» (1997) та «Сніги на двох» (видавництво «Зерна», 1999, «Бібліотека альманаху українців Євро¬пи»), а також публікації в колективних збірниках, антологіях України: «Вітрила-95», «Самоцвіти», «Золотий гомін», «Слобожанська муза», «Слобожанська яса»; журна¬лах: «Березіль», «Малятко», «Слобожанщина», «Дивослово», «Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах», «Зерна», «Ятрань»; газетах: «Літературна Україна», «Голос України», «Освіта України», «Слобідський край», «Нові горизонти», «Южная магистраль». Його вірші перекладались на іврит, російською, вірменською, французькою мовами.
За фахом і покликанням — учитель української мови і літератури. Стаж педаго¬гічної роботи — 38 років. Учитель-методист. Працює в Харківській спеціалізованій школі № 108, де 30 років очолює роботу літературної студії «Грудка» ім. Станіслава Шумицького. У 1980 році створив перший в СРСР Музей хліба.
Іван Михайлович Перепеляк
(7 листопада 1943);— український поет, завідувач сектором художньої літератури і козацького фольклору Науково-дослідного Центру козацтва імені гетьмана Мазепи, Заслужений діяч мистецтв України, доктор педагогічних наук, професор. Голова Харківської обласної організації Національної спілки письменників України
Іван Перепеляк народився 7 листопада 1943 року в с. Оболонь Семенівського району Полтавської області. Закінчив філологічний факультет Харківського державного університету
Іван Михайлович Перепеляк частий гість нашої школи.
До вашої уваги твори в 2-х томах( подарунок автора шкільній бібліотеці):
Поезії
• "На березі світання";
• "Тополина Оболонь";
• "Над Сулою-рікою";
• "Ратний час";
• "Вибране";
• "Остання любов гетьмана";
• "Бунт";
• "Поезії";
• "Григорій Сковорода";
• "Судний день";
• "Поезії та поеми у 2-х томах";
• "Моєї радості печаль";
• "Тринадцятий апостол";
Повісті
• "Великий степ";
П'єси
• "Козацький монастир";
• "В обіймах ангелів - Григорій Сковорода" та ін.
Почесні звання і нагороди
• Лауреат премії імені Олександра Олеся;
• Лауреат Літературної премії імені гетьмана Мазепи;
• Лауреат Харківської обласної премії імені О. Масельського;
• Лауреат Міжнародної нагороди "Золотий клейнод Родини Мазеп";
• Лауреат регіонального рейтингу "Харків'янин століття" 2001 року;
• Лауреат Міжнародного академічного рейтингу популярності "Золота фортуна" 2002 року;
• "Харків'янин року" 2006 р.;
• Почесний громодянин села Оболонь,Полтавської області;
Коментарi